Jak ukisić buraki do picia

Jak ukisić buraki do picia w domu – przepis krok po kroku

Cześć! Dzisiaj chciałbym podzielić się z Wami moim ulubionym przepisem na domowe kiszone buraki do picia. Jest to świetny sposób na przygotowanie zdrowego napoju wprost z własnej kuchni. Są one pełne składników odżywczych i probiotyków, które wspierają nasze zdrowie. Zapraszam do zapoznania się z moim przepisem!

Składniki:

  • 3 średniej wielkości buraki
  • 1 litr przegotowanej letniej wody
  • 2 łyżki soli
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 łyżka nasion kminek
  • 1 łyżka startej chrzanu

Krok 1: Przygotowanie buraków

Pierwszym krokiem jest dokładne umycie buraków. Następnie obieram je ze skórki i kroję na cienkie plasterki. Im cieńsze plasterki, tym buraki szybciej się ukiszą.

Krok 2: Przygotowanie solanki

Do dużej miski wlewam przegotowaną letnią wodę. Dodaję do niej sól i cukier, mieszam aż do rozpuszczenia się składników.

Krok 3: Dodanie nasion kminu

W solance dodaję nasiona kminu. Kminek nadaje burakom wyjątkowy smak i poprawia trawienie. Mieszam wszystko razem.

Krok 4: Układanie warstw

Teraz układam plasterki buraków w słoiku lub innym szczelnym pojemniku. Pomiędzy warstwami buraków dodaję starty chrzan. Dzięki temu napój nabierze delikatnego, pikantnego smaku.

Krok 5: Zalewanie solanką

Całość zalewam przygotowaną solanką, tak aby buraki były całkowicie zanurzone. Moja zasada jest taka, że powinno być tyle solanki, aby buraki były w całości pokryte.

Krok 6: Zakręcenie słoika

Po upewnieniu się, że buraki są dobrze zanurzone, zakręcam słoik. Następnie odstawiam go w ciepłe i ciemne miejsce na około 3-4 dni.

  Jak pić ocet jabłkowy na zgagę

Krok 7: Sprawdzanie gotowości

Po 3-4 dniach sprawdzam, czy buraki są już odpowiednio ukiszone. Można to zrobić poprzez spróbowanie jednego plasterka. Jeśli buraki są dla mnie odpowiednio kwaśne, oznacza to, że są już gotowe do spożycia.

Krok 8: Przechowywanie

Gdy buraki są już gotowe, przenoszę słoik do lodówki. Mogą tam być przechowywane przez około 2-3 tygodnie. Im dłużej będą przechowywane, tym będą bardziej kwaśne.

Podsumowanie

Jak ukisić buraki do picia – to prosty i smaczny sposób na przygotowanie zdrowego napoju probiotycznego w domu. Warto samodzielnie przygotowywać kiszone buraki, ponieważ są one pełne składników odżywczych i wspierają nasze zdrowie. Wspaniale smakują same w sobie lub jako dodatek do sałatek i dań obiadowych. Zapraszam do eksperymentowania z różnymi dodatkami i cieszenia się domowym kiszonką!