Świeża pokrzywa do picia – jak zrobić pyszne napoje z tej rośliny?

Świeża pokrzywa do picia – jak zrobić pyszne napoje z tej rośliny?

Cześć! Dzisiaj chciałbym podzielić się z Wami moimi przepisami na pyszne napoje z świeżej pokrzywy. To niesamowita roślina o licznych właściwościach zdrowotnych, która może być doskonałym dodatkiem do naszych codziennych napojów.

Dlaczego warto pić napoje z pokrzywy?

Pokrzywa od wieków jest ceniona ze względu na swoje doskonałe właściwości odżywcze. Jest bogata w witaminy A, C, E, K oraz minerały takie jak żelazo, magnez, wapń i potas. Napoje z pokrzywy mogą wspomagać naszą odporność, poprawiać stan skóry, a nawet pomagać w utrzymaniu zdrowych włosów.

Jak zebrać świeżą pokrzywę?

Aby przygotować napoje z pokrzywy, najlepiej zdobyć świeże, młode liście tej rośliny. Najlepszym czasem na zbieranie pokrzywy jest wczesna wiosna, gdy roślina jest najbardziej soczysta i pełna składników odżywczych. Pamiętaj, żeby używać rękawic, aby uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń, które mogą wystąpić przy dotyku pokrzywy.

Jak przygotować świeżą pokrzywę do picia?

Po zebraniu liści pokrzywy, ważne jest, aby je dokładnie umyć, aby pozbyć się z nich zanieczyszczeń. Można to zrobić poprzez delikatne trzymanie liści w letniej wodzie i płukanie kilka razy. Następnie można pokroić liście, aby ułatwić ich blendowanie lub zgnieść je w moździerzu.

Przepisy na świeżą pokrzywę do picia

1. Smoothie z pokrzywą i owocami

Składniki:

  • garść świeżej pokrzywy
  • 1 banan
  • 1 jabłko
  • 1 pomarańcza
  • 1/2 szklanki wody

Wszystkie składniki wrzucam do blendera i blenduję aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Jeśli chcę, aby smoothie było bardziej kremowe, mogę dodać łyżkę jogurtu naturalnego lub mleka roślinnego.

  Jak pić wodę mineralną i jakie są jej korzyści dla zdrowia

2. Herbata z pokrzywy i miodem

Składniki:

  • garść świeżej pokrzywy
  • 1 szklanka wody
  • łyżka miodu

Pokrzywę zalewam wrzącą wodą i pozostawiam na około 5 minut. Następnie przecedzam napar, dodaję miód do smaku i mieszam. Herbata jest gotowa do picia!

Podsumowanie

Świeża pokrzywa może być wspaniałym dodatkiem do naszych codziennych napojów. Jej bogaty skład i liczne właściwości zdrowotne czynią ją doskonałym wyborem dla wszystkich, którzy pragną zadbać o swoje zdrowie. Spróbujcie sami przygotować napoje z pokrzywy i cieszcie się ich pysznym smakiem i korzystnym wpływem na organizm!